icon-mail icon-favorite icon-favorite-fill icon-arrow-down icon-arrow-right icon-arrow-left icon-location migros icon-head-search icon-head-hamburger icon-arrow-down icon-circle-close icon-head-user icon-proposal-right icon-proposal-left icon-dining icon-store icon-military icon-place icon-recipes-time icon-recipes-dining icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-x icon-social-instagram icon-social-youtube icon-social-linkedin icon-plus icon-sgare icon-missing icon-check icon-filter icon-sort icon-flag icon-flag icon-eat icon-fire icon-people icon-room icon-din icon-list icon-barbecue icon-pan icon-bakery icon-pot icon-pot-small
Mangallık Lezzetler

Mangallık Lezzetler

Mangal sezonuna iyi bir başlangıç için Migros Uzman Kasap yanınızda! Bu pratik ipuçları sayesinde yaz ayları boyunca ailenize, arkadaşlarınıza ve komşularınıza unutulmaz barbekü davetleri planlayabilirsiniz.

İster yeni ister profesyonel bir mangal ustası olun basit birkaç püf noktası ile lezzetli etler pişirebilirsiniz. Öncelikle size en uygun mangal veya barbeküyü seçerek başlayın. Mangal ve barbekü pişirme teknikleri açısından farklıdır. Barbeküde bulunan kapak, etlerin mangala göre daha hızlı pişmesini sağlar.

Mangalda Nasıl Etler Tercih Edilmelidir?

Izgara, direkt olarak harlı ateşteki ısıya tabi tutularak yapılan pişirme yöntemidir. Yumuşak but ve sırt etleri tercih edilmelidir. Daha yağlı bir et (mermerimsi) seçmek lezzetli bir sonuç sağlar.

Mermerimsi Et Nedir?

Mermeşleşme (marbling) yağların kas içerisinde homojen bir dağılım göstererek ete mermer/mozaik görünümü vermesi olarak tanımlanır. Yağın içinde bulunan lezzet hücreleri yumuşak ve sulu bir et elde etmenizi sağlar. Örnek vermek gerekirse dananın sırt bölgesinden elde edilen antrikotun, daha yağlı mermerleşmiş görünümüne sahip olanları çıralı antrikot olarak bilinir, sınırlı sayıda özel bir üründür.


 

Mangalda Et Pişirmenin Püf Noktaları

  • Soğuk etleri doğrudan ızgaraya koymayın, buzdolabından çıkardığınız etleri pişirmeden önce oda sıcaklığında bir saat kadar bekletin. Aromatik bir lezzet için etleri pişirme öncesinde baharatlayabilir ve farklı marinasyon sosları kullanabilirsiniz.
  • Mangalı iyice ısıttıktan sonra etleri ızgaraya alın. Ani ısıyla karşılasınca etler mühürlenir ve suyu içinde kalır.
  • Etlerin içindeki suyu kaybetmemesi için pişirme esnasında yalnızca maşa kullanın.
  • Izgara teline kuru soğan veya kuzu kuyruk yağı sürülmesi daha lezzetli bir sonuç sağlar.
  • Ete duman kokusunun sinmemesi için ateşe birkaç dal biberiye atabilirsiniz.


Mangallık-Izgaralık Etler Nelerdir?

Yumuşak but ve sırt etleri hızlı pişirmeye uygun seçeneklerdir. Köfteler,  şişler, kebaplar, soslu kaplamalı et ürünleri ve çeşitli sakatatlar da mangalda lezzetli sonuçlar sağlayacaktır. Ayrıca yaz döneminde kuzu etlerinin tamamı ızgaralık olarak tüketilebilir. Yaz ayları oğlak etinin de sezonudur, tüm Migros mağalazarından ve Sanal Market’ten güvenle satın alabilirsiniz.

Detaylı bilgiler ve tüm mangallık ürünler için tıklayınız.