icon-mail icon-favorite icon-favorite-fill icon-arrow-down icon-arrow-right icon-arrow-left icon-location migros icon-head-search icon-head-hamburger icon-arrow-down icon-circle-close icon-head-user icon-proposal-right icon-proposal-left icon-dining icon-store icon-military icon-place icon-recipes-time icon-recipes-dining icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-x icon-social-instagram icon-social-youtube icon-social-linkedin icon-plus icon-sgare icon-missing icon-check icon-filter icon-sort icon-flag icon-flag icon-eat icon-fire icon-people icon-room icon-din icon-list icon-barbecue icon-pan icon-bakery icon-pot icon-pot-small
Irklar

Irklar

Büyükbaş Irkları

Holstein

Anavatanı Hollanda olmakla beraber uzun süredir Türkiye’de de yetiştirilmektedir. Eti pembe açık renkli, lezzetli ve yumuşaktır.

Angus

Anavatanı İskoçya'dır. Angus ırkını önemli kılan en önemli özellik etinin kalitesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde etçi sığır ırklarının çoğunluğunu angus sığırları oluşturmaktadır. Kalitesi ve etin mermerleşmesi (yağın kas lifleri arasındaki dağılımı) yönünden tercih edilir. Angus etinin tercih edilmesindeki en önemli özellik  yağ oranının düşük olmasıdır.

Hereford

Adını İngiltere'nin güneybatı bölgesindeki Herefordshire vadisinden almıştır. 17 yy.'dan sonra bu vadiden dünyaya yayılmıştır. Kalitesi yüksek etçi ırklardır.

Charolais

Anavatanı Fransa'daki Charolais bölgesidir. Zor şartlara dayanıklıdır. Kalitesi yüksek etçi ırklardır.

Limousine

Anavatanı Fransa'nın güney batısındaki Limousin bölgesidir. Rahat ve sakin yapıdadır. Et verimi çok yüksektir. Etinin az yağlı oluşu, kalitesinin yüksek olmasını sağlar.

Simmental

Anavatanı İsviçre olmakla beraber daha çok Avusturya ve Almanya’da yetiştirilmektedir. Etinin az yağlı oluşu, kalitesinin yüksek olmasını sağlar.

Belçika Mavisi

Belçika mavisi heykelimsi ve yoğun kaslı görüntüsü ile çift kaslı olarak da bilinir. Kas yapısının güçlü olması, yağsız et oluşması özelliğini de taşımaktadır. Eti yumuşak ve lezzetlidir.

Kobe (Wagyu Eti)

Wagyu (Japon sığırı) üretimi yapılan 4 sığır etinden biridir. Wagyu sığırlarından elde edilen et, kalitesiyle bilinir. Lezzeti ve yumuşaklığıyla dünyadaki en kıymetli bifteklerdendir. Wagyu etine, sığır Japonya’nın Kobe bölgesinde doğup, yetiştirilip, yağlandırılıp ve kesildiği sürece Kobe eti denilir. Üretimi sınırlıdır.

Kobe eti, Japonya’nın Kobe şehrindeki tajima gyu cinsi sığırından elde edilen ettir. Tajima gyu sığırların tarihi 2. yüzyıla dayanır. Japonlar’ın hayvan gücünden yararlanmaya başlamasıyla bu sığırlar diğer sığır cinslerinden ayrı kalmıştır. Bakımı zor ve zahmetli olan bu sığırlara, özenle bakılır. Mermerimsi yapısı ile yumuşak, sulu ve leziz bir biftektir.

Etlerinin lezzetli olmasının diğer sebebi de yetiştirildiği bölgedeki otların besin değerinden geliyor yani bu otları yiyen sığırların da etlerinin yağ oranları yüksek oluyor.

Küçükbaş Irkları

Kıvırcık Kuzu

Trakya, Marmara ve Kuzey Ege Bölgeleri’nde yetişir ve bölgelerine özel otlarla beslenirler. Yağın et içerisinde dengeli dağılmış olması ete yumuşaklık ve lezzet verir. Eti açık renkli ve ince liflidir.

Karaman Kuzu

Akkaraman ve morkaraman olarak ayrı çeşitleri bulunur. Yerli ırklar içinde iri yapılı ve dayanıklı olarak tanımlanır. Yerli ırklar içinde en uysal olanıdır. Yaz aylarında kurak ve sıcak, kış aylarında soğuk ve karlı bozkır iklimine uyum sağlamıştır. Kebap yapımına ve ızgaraya uygun lezzetli bir eti vardır.

Karayaka Kuzusu

Orta Karadeniz’in yaylalarında yetişen önemli bir ırk. Sinop’tan Trabzon’a kadar Karadeniz kıyı ve dağlık kesimleri ile Orta Karadeniz’in İç Anadolu ile kesişen Tokat ve Amasya çevrelerinde yetişir ve yüksek rakımda varlığını sürdürebilir. Karadeniz’e özgü aromatik otlar ve kekikle beslenmesi ete kendine has özel bir lezzet katar. Yağın et içerisinde dengeli dağılmış olması ete yumuşaklık ve lezzet verir.

Gökçeada Kuzusu

Çanakkale-Gökçeada’nın benzersiz doğasında serbest gezen, adaya özel kuzu ırkıdır. Adaya özgü aromatik otların karışımıyla beslenmesi ete kendine has özel bir lezzet ve kekik kokusu katar. Genel olarak diğer ırklara göre daha yağsızdır.

İvesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştrilir. Değişik çevrelere uyum yeteneğinin yüksek ve sürü iç güdüsünün gelişmiş olması, İvesi'lerin diğer sütçü ırklara üstünlüğü olarak kabul edilir. İsrail İvesi'lerinin kökeni Anadolu İvesisi'dir. Kebap yapımına ve ızgaraya uygun lezzetli bir eti vardır.