icon-mail icon-favorite icon-favorite-fill icon-arrow-down icon-arrow-right icon-arrow-left icon-location migros icon-head-search icon-head-hamburger icon-arrow-down icon-circle-close icon-head-user icon-proposal-right icon-proposal-left icon-dining icon-store icon-military icon-place icon-recipes-time icon-recipes-dining icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-x icon-social-instagram icon-social-youtube icon-social-linkedin icon-plus icon-sgare icon-missing icon-check icon-filter icon-sort icon-flag icon-flag icon-eat icon-fire icon-people icon-room icon-din icon-list icon-barbecue icon-pan icon-bakery icon-pot icon-pot-small
Farklı Dönemlerde Etin Önemi

Farklı Dönemlerde Etin Önemi

Ergenlik ve Bebek Beslenmesinde Kırmızı Et

Kırmızı ette bulunan aminoasitler; bebeklerin sağlıklı gelişimi ve sinir sistemi gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Çinko, B grubu vitaminleri ve demir ileri yaşlarda ve özellikle ergenlik döneminde çocuklardaki zihinsel gelişim ve fiziksel gelişim açısından önemlidir.

Kırmızı etteki demirin bir diğer özelliği de emiliminin kolay olmasıdır. Hayvansal gıdalardaki demir, mercimek gibi bitkisel kaynaklı demire göre çok daha kolay emilir.

Bebekler, protein ve demire ihtiyaç duyar. Doktorunuz tavsiyesi ile 7. aydan sonra kırmızı ete geçiş yapılabilir.

Hamilelik ve Emziklik Döneminde Kırmızı Et

İçerisindeki demir kaynağı ile kırmızı et, hamilelik ve emzirme döneminde beslenme açısından önemlidir. Anne karnındaki bebeğin sinir gelişimin sağlanması için de B grubu vitaminlerine ihtiyaç vardır ve bu vitaminler kırmızı etten sağlanabilmektedir.

Sporcu Beslenmesinde Kırmızı Et

Sporcuların performansı ve kas gelişimi için beslenmelerinde protein önem taşımaktadır. Alınan protein miktarı kadar proteinin kalitesi ve az yağ içeriyor olması da oldukça önemlidir. Bu nedenle sporcu beslenmesinde yüksek protein, az yağ  içeren kırmızı etler tercih edilebilir.