icon-mail icon-favorite icon-favorite-fill icon-arrow-down icon-arrow-right icon-arrow-left icon-location migros icon-head-search icon-head-hamburger icon-arrow-down icon-circle-close icon-head-user icon-proposal-right icon-proposal-left icon-dining icon-store icon-military icon-place icon-recipes-time icon-recipes-dining icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-youtube icon-social-linkedin icon-plus icon-sgare icon-missing icon-check icon-filter icon-sort icon-flag icon-flag icon-eat icon-fire icon-people icon-room icon-din icon-list icon-barbecue icon-pan icon-bakery icon-pot icon-pot-small
Et Üretim Tesislerimiz

Et Üretim Tesislerimiz

Kalitemiz ve farkımız kendi üretim tesisimiz!

  • Lider konumumuz sayesinde çalıştığımız çiftliklerde, hayvanların refah içinde hijyenik bir ortamda yetiştirildiğinden ve sağlıklı bir şekilde beslendiğinden emin oluyoruz.
  • Tarım ve Orman  Bakanlığı tarafından onaylı kesimhanelerde kesimi yapılarak karkas haline getirilen  sağlıklı etleri soğutmalı araçlar  ile üretim tesislerimize getiriyoruz.
  • Mağazalarımıza ulaştırdığımız tüm etleri İzmir’de bulunan 27.000 M2lik ve Kocaeli ’de bulunan 4.500 M2lik Migros et üretim tesislerimizde 60.000 ton yıllık kapasitemiz, tecrübemiz ve uzmanlığımız ile en güvenilir şekilde üretiyoruz.
  • Çiftlikten sofralarınıza ulaştırana kadar tüm süreci; konusunda uzman veteriner hekimlerimiz, gıda mühendislerimiz, zooteknistlerimiz, gıda teknikerlerimiz  ile 220 ayrı kalite kontrol noktasından geçirerek Migros güvencesinde gerçekleştiriyoruz.
  • Arge merkezimiz ile dünyadaki gelişmeleri ve son teknolojiyi takip ediyor, modern ekipmanlar ve uzman kasaplarımız ile sağlıklı bir yaşam için üretiyoruz.
  • Sürdürülebilir, teknolojik ve güvenli raf ömrü sağlayan ambalajlar ile paketliyor ve soğuk zinciri kırmadan günlük sevkiyatlar ile mağazalarımıza taptaze ulaştırıyoruz.